Zamek w Oświęcimiu

This slideshow requires JavaScript.

 

Zamek w Oświęcimiu –budowla wzniesiona w średniowieczu na szczycie wzgórza, na prawym brzegu rzeki Soły w Oświęcimiu…  składa się ze zbudowanej pod koniec XIII-wieku wczesnogotyckiej wieży typu bergfried oraz dwukondygnacyjnego, podpiwniczonego budynku wzniesionego na planie prostokąta (stare skrzydło zamku z początku XVI wieku) i łącznika z lat 1929–1931 wybudowanego na miejscu starszej zabudowy. Znaczną część fortyfikacji zabrała – zmieniająca przez wieki swój bieg – rzeka… Na wzgórzu zamkowym znajdują się resztki murów obronnych, bastei. Zamek królewski położony był w drugiej połowie XVI wieku w powiecie śląskim województwa krakowskiego. Pod zamkiem ciągną się dwa tunele: starszy (zbudowany przed 1914 r.) i drugi wydrążony przez Niemców (1940–1944). Tunel ten pełnił funkcję schronu przeciwlotniczego… Pierwsze wzmianki o kasztelanii oświęcimskiej pochodzą z okresu, gdy została ona przyłączona do księstwa opolskiego (lata 1177–1179). Przebudowę i umocnienie obronne zamku przypisuje się synowi Mieszka Plątonogiego księciu Kazimierzowi. Świadczyć o tym mogą odkrycia archeologiczne w pobliżu wieży potwierdzające istnienie obiektu murowanego na wzgórzu zamkowym w pierwszej połowie XIII wieku. (Wikipedia). Jak nie trudno się domyśleć, Zamek w Oświęcimiu, jest innym niż większość zamków w Polsce. Warto jednak go odwiedzić, będąc w mieście, lub okolicy. Dla mnie wieża, a właściwie widoki z wieży zamkowej, są miejscem, które trzeba zobaczyć. Widok, który się stamtąd rozpościera na miasto, jest wart pokonania tych kilkudziesięciu stopni, które prowadzą na wieżę.  Dzisiaj, w dawnym zamku, mieści się Muzeum. Muzeum Zamek w Oświęcimiu – muzeum położone w Oświęcimiu. Placówka jest gminną jednostką organizacyjną, a jego siedziba znajduje się w pomieszczeniach oświęcimskiego zamku…Muzeum zostało powołane na mocy uchwały Rady Miasta Oświęcimia z 2010 roku. Na jego siedzibę wyznaczono zamek w Oświęcimiu, który od 1993 roku mieścił Zbiory Historyczno – Etnograficzne Oświęcimskiego Centrum Kultury. Powołanie placówki poprzedził remont, przeprowadzony w latach 2004-2006… W muzeum prezentowane są następujące ekspozycje:

  • archeologiczna, prezentująca eksponaty pochodzące z wykopalisk na oświęcimskim wzgórzu zamkowym oraz na terenie twierdzy Wołek,
  • religijna, w skład której wchodzą przedmioty kultu religijnego obrządku katolickiego oraz judaizmu. Wśród tych pierwszych znajduje się m.in. płyta nagrobna Mikołaja Myszkowskiego z XV wieku,
  • etnograficzna, prezentująca wnętrza mieszkań z początku XX wieku, należących zarówno do katolików jak i Żydów,
  • biograficzną, poświęconą osobie Aleksandra Orłowskiego – kompozytora i dyrygenta, twórcy m.in. hejnału miasta Oświęcimia (Wikipedia).

Muzeum Zamek pełni rolę opiekuna nad następującymi zabytkami: zamkiem oświęcimskim, wieżą obronną (poł. XIII w./XIV w.), tunelami pod wzgórzem zamkowym (XVIII – XX w.), ratuszem z XIX w. oraz podziemnymi reliktami XVI-wiecznego ratusza (Internet). Ile czasu spędzimy w muzeum, zależy tylko i wyłącznie od tego, co nas w nim szczególnie zainteresuje. Uważam, że warto odwiedzić podziemną część zamku, która jest udostępnioną w formie gry (zabawy). Dzieci i młodzież, na pewno będzie zadowoloną z pobytu w tych podziemiach. Dla dorosłych czas spędzony w części podziemnej zamku, też nie będzie czasem straconym. Warto to zobaczyć.